EPHESTİA KUEHNİELLA YUMURTASI


Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera:Pyralidae) hububat, un ve undan üretilen maddelerde zararlı olan bir böcek türüdür. Yaygın isimleri değirmen güvesi ya da Akdeniz un güvesi olarak bilinmektedir.

   Ergin güve dumanlı gri renkte, 10-14 mm boyunda ve ön kanatlarında enine zikzak bantlar vardır. Larvaları10-12 mm boyunda ve üzeri kıllarla kaplıdır. Larvaları besin ortamında gelişimini tamamladıktan sonra pupa olmaktadır. Gelişime süresi 6-8 haftadır ve yılda 3-4 döl vermektedir.

BİYOLOJİK MÜCADELE ALANINDA KULLANIMI

    Ephestia kuehniella gerek faydalı üretiminde gerekse biyolojik mücadele uygulamalarında popülasyon gelişiminde besin kaynağı olarak kullanılmaktadır. Günümüz de biyolojik mücadele alanın gittikçe gelişmesiyle önemli bir ürün haline gelmiştir.

    Predatör böcek ve akarlara alternatif av olarak sunulmaktadır. Bunun yanında parazitoit böceklere de konukçu olarak kullanılmaktadır.  E.kuehniella yumurtaları ile üretimi yapılan bazı faydalı böcekler;Nesidiocoris tenuis, Macrolophus pygmaeus, Orius laevigatus Anthocoris nemoralis, Tricogramma pintoi, Tricogramma avenescens, Tricogramma achaea vb.

EMRİYOSU ÖLDÜRÜLMÜŞ YUMURTALAR SOĞUK ZİNCİR İLE BERABER SATILMAKTADIR.