HAKKIMIZDA


Üreticilere zararlılarla mücadelede tarım ilacı kullanımı yerine alternatif bir mücadele olan ‘biyolojik mücadele’ önerilmektedir. Nesidiocoris tenuis (Reuter) (Hemiptera:Miridae), ülkemizde doğal olarak bulunan ve biyolojik olarak mücadelede yaygın olarak kullanılan bir avcı böcektir. Fakat günümüzde ihtiyaç duyulan bu avcı böcek %100 yerli olarak üretilmemektedir.

          Buradan hareketle 2014 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın genç-girişimci araştırıcılara yönelik uyguladığı Teknogirişim Sermayesi Desteği kapsamında ‘Avcı böcek Nesidiocoris tenuis ‘in kitle üretimi’ konulu bir Ar-Ge projesi hazırlanmış ve proje destek alarak başarıyla 1 yılda tamamlanmıştır. Başarıyla tamamlanan proje sonunda ruhsat çalışmaları tamamlanmış, ticari bir ürün ortaya çıkmıştır. Üretim alanlarında “Nesi-Günal” ticari adıyla çalışacak Nesidiocoris tenuis adlı böceğin yerli prototip kitle üretimi ülkemizde başarıyla gerçekleştirilmiştir. Şu anda hali hazırda yerli böcek satışımız devam etmektedir.

   Aynı zamanda Avcı böcek Nesidiocoris tenuis’in avı un güvesinin Ephestia kuehniella üretim tekniği geliştirilmiştir. Bu projedeki bir başka hedefimiz ise Ephestia kuehniella’nın ruhsat işlemlerinin başlatılmasıdır. Çünkü avcı böceğin etkin ve verimli çalışabilmesi için kilit noktası oluşturmaktadır.

video tanıtım


Vizyonumuz


Faydalı böcekler konusunda ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmak, iyi hizmet garantisiyle kaliteli ürünler üretmek.

Misyonumuz


Tarım alanlarında bozulan ekosistemi tamir ederek, doğru mücadaleler ile ekolojik üretimler yapmak, biyolojik mücadele yöntemini yer, zaman ve ürün baz alınarak en doğru şekilde seçmek